Lufta në Ukrainë/ Disa trupa ruse tërhiqen nga qytetet përreth Khersonit

01/12/2022 18:57

Moska ka tërhequr disa nga trupat e saj nga qytetet përtej lumit Dnipro nga qyteti Kherson.

Një raport për tërheqjen e Rusisë nga zona tregonte se forcat e Moskës kanë intensifikuar bombardimet mbi qytetin, duke rrëzuar sërish fuqinë.

Forcat ruse braktisën qytetin e Kherson muajin e kaluar pas një kohe të gjatë pushtimi, duke zënë pozicione përtej lumit aty pranë.

Sipas ushtrisë ukrainase Rusia po tërheq ushtarët dhe pajisjet nga qyteti Oleshky, por ende shumë prej tyre ndodhen në zonë.

Top Channel