Mbretëria e Bashkuar sanksionon zyrtarët rusë që qëndrojnë pas mobilizimit, numri total shkon në 1200

30/11/2022 15:57

Sanksionet e fundit synojnë zyrtarët rusë që kanë promovuar ose zbatuar mobilizimin, duke e çuar në 1200 numrin total të individëve të sanksionuar.

Të sanksionuarit e fundit janë:

-Arkady Gostev, drejtor i Shërbimit Federal të Ndëshkimit të Federatës Ruse, është sanksionuar për mbështetjen e rekrutimit të të burgosurve në Grupin Wagner;

-Zëvendëskryeministri Denis Valentinovich, i cili është përgjegjës për mbikëqyrjen e industrisë ruse të armëve dhe përgjegjës për pajisjen e trupave të mobilizuara;

-Krerët rajonalë të Dagestanit, Ingushetisë dhe Kalmikisë, disa nga republikat etnike më të varfra të Rusisë, nga të cilat janë tërhequr një numër i konsiderueshëm rekrutësh;

-Dmitry Bezrukikh, kreu i Shërbimit Federal të Ndëshkimit të rajonit të Rostov.

“Vendimi i regjimit rus për të mobilizuar pjesërisht qytetarët rusë ishte një përpjekje e dëshpëruar për të mposhtur ukrainasit trima që mbronin territorin e tyre. Ka dështuar. Sot ne kemi sanksionuar individë që kanë zbatuar këtë rekrutim, duke dërguar mijëra qytetarë rusë për të luftuar në luftën e paligjshme dhe të neveritshme të Putinit”, tha në një deklaratë sekretari i jashtëm britanik James Cleverly.

Top Channel