Shpërthim me bombë në shkollën afgane, shumë prej viktimave ishin nxënës

30/11/2022 14:01

Të paktën 10 persona janë vrarë pas një shpërthimi me bombë në një shkollë fetare në veri të Afganistanit, ka thënë regjimi në pushtet taliban.

Shpërthimi ndodhi në Aybak në provincën Samangan dhe la shumë të tjerë të plagosur, tha një zëdhënës i ministrisë së brendshme për BBC.

Por numri i të vdekurve mbetet i paqartë pasi zyrtarët e spitalit i thanë agjencisë së lajmeve AFP se 16 persona vdiqën nga shpërthimi ndërsa shumica e viktimave ishin nxënës të shkollës.

“Të gjithë ata janë fëmijë dhe njerëz të zakonshëm”, citohet të ketë thënë një mjek nga AFP.

Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin.

Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme Abdul Nafee Takkur tha se forcat e sigurisë së talibanëve po hetonin sulmin dhe u zotua të identifikojnë autorët dhe t’i ndëshkojnë për veprimet e tyre.

Afganistani është tronditur nga dhjetëra shpërthime që kur talebanët morën pushtetin vitin e kaluar, kryesisht përsipër nga dega lokale e grupit Shteti Islamik.

Top Channel