Kremlini: Ne mirëpresim ofertën e Vatikanit për ndërmjetësim, por Ukraina jo

28/11/2022 12:20

Kremlini thotë se ka mirëpritur ofertën për të negociuar për zgjidhjen e konfliktit në Ukrainë, përmes ndërmjetësimit të Vatikanit. 

Por sipas palës ruse, qëndrimi i Kievit e ka bërë të pamundur negociimim.

Në një intervistë me të përditshmen italiane La Stampa 10 ditë më parë, Papa Françesku përsëriti thirrjen se Vatikani ishte i gatshëm të bënte çdo gjë të mundshme për të ndërmjetësuar dhe për t’i dhënë fund konfliktit midis Rusisë dhe Ukrainës.

Top Channel