Bandat e Ekuadorit/ Persona të armatosur sulmojnë spitalin në përpjekje për të vrarë një adoleshent (video)

28/11/2022 14:49

Policia në Ekuador ka arrestuar shtatë persona të armatosur që sulmuan një spital në përpjekje për të vrarë një adoleshent që po trajtohej atje.

Anëtarët e bandës morën peng infermierët për më shumë se një orë dhe shkëmbyen zjarr me policinë përpara se të ndaloheshin, tha një punonjës për gazetën lokale El Diario.

Objektivi i sulmit një 17-vjeçar, i njohur si “fytyra e pistë”, mendohet të jetë një anëtar i bandës rivale, i cili ndodhet në terapi intensive duke u shëruar nga plagët e plumbave.

Videoja që qarkullon në mediat sociale tregon burra të veshur me kapuç duke mbajtur armë dhe për një kohë të shkurtër shtyjnë një grua duke bërtitur nëpër një nga dyert e daljes së spitalit përpara se ta tërhiqnin zvarrë në ndërtesë.

Të gjithë pengjet u liruan dhe askush nuk u lëndua, thanë zyrtarët.

Punonjës të tjerë të spitalit në spitalin thanë se ishin mbyllur në dhoma ndërsa personat e armatosur thyen dyert në kërkim të adoleshentit.

“Ata nuk e dinin strukturën e spitalit, me sa duket, dhe kjo është arsyeja pse këta delikuentë po bredhin në të gjithë spitalin,” tha Homero Andrade, i cili përfaqëson punonjësit në spital.

Dhuna e bandave në Ekuador është rritur ndjeshëm vitet e fundit, duke përfshirë taktika të tmerrshme si prerja e kokës, dhe ka pasur një seri trazirash vdekjeprurëse në burgje.

Top Channel