Bora do të mbulojë Kievin nga e diela, por energjia është ende në mungesë

27/11/2022 14:02

Reshje të dendura bore priten në Kiev duke filluar nga kjo e dielë, me temperatura që do të bien nën zero ditën e natën, ndërsa miliona njerëz që jetojnë ende në dhe rreth kryeqytetit ukrainas mbeten me pak energji elektrike dhe ngrohje.

Operatori i rrjetit Ukrenergo tha të shtunën se prodhuesit e energjisë elektrike ishin në gjendje të mbulonin vetëm tre të katërtat e nevojave të konsumit, duke bërë të nevojshme kufizime dhe ndërprerje të energjisë në të gjithë vendin.

“Nëse konsumi rritet në mbrëmje, numri i ndërprerjeve mund të rritet”, tha Zelensky në fjalimin e tij.

“Kjo tregon edhe një herë se sa e rëndësishme është tani për të kursyer energjinë dhe për ta konsumuar atë në mënyrë racionale”, tha ai.

Bombardimi i fundit i Rusisë të mërkurën shkaktoi dëmin më të madh deri më tani, duke lënë miliona njerëz në Ukrainë pa drita, ujë apo ngrohje.

Rusia thotë se nuk synon popullsinë civile, ndërsa Kremlini tha se sulmet e Moskës në infrastrukturën energjetike janë pasojë e mungesës së dëshirës së Kievit për të negociuar.

Në një përleshje të rrallë publike që përfshin liderët ukrainas, Zelenskiy kritikoi të premten kryebashkiakun e Kievit për atë që ai tha se ishte një punë e dobët duke ngritur strehimore emergjente për të ndihmuar ata që nuk kanë energji dhe ngrohje pas sulmeve ruse.

Top Channel