U çlirua në fillim të muajit nga pushtimi rus, rivendoset energjia në Kherson

26/11/2022 13:05

Energjia elektrike është rivendosur në qytetin jugor të Ukrainës, Kherson, pas çlirimit të tij në fillim të këtij muaji nga pushtimi rus, tha një ndihmës i lartë presidencial. 

“Së pari ne po furnizojmë me energji infrastrukturën kritike të qytetit dhe më pas menjëherë për konsumatorët familjarë,” shtoi Kyrylo Tymoshenko, nënkryetari i administratës presidenciale të Ukrainës. 

Qyteti kishte qenë pa energji elektrike, ngrohje qendrore dhe ujë të rrjedhshëm kur forcat ukrainase e rimorën atë më 11 nëntor.

Trupat ruse pushtuan Kherson menjëherë pas pushtimit të Moskës dhe ishte i vetmi kryeqytet rajonal që ata kishin arritur të kapnin.

Tërheqja e tyre shënoi një pengesë të konsiderueshme për Moskën, por zyrtarët ukrainas thonë se forcat ruse ende po bombardojnë qytetin nga përtej lumit Dnipro. 

Kreu i administratës lokale tha të premten se 15 persona janë vrarë dhe 35 janë plagosur në gjashtë ditët e fundit. 

Top Channel