Protestat në ​Iran, 40 të huaj janë arrestuar mes tubimeve

22/11/2022 12:09

Irani njoftoi sot se 40 të huaj ishin arrestuar për rolin e tyre në protestat e vazhdueshme për vdekjen e një gruaje iraniane në paraburgim nga policia.

“Deri më tani, 40 shtetas të huaj janë arrestuar për përfshirjen e tyre në protesta,” tha zëdhënësi i gjyqësorit iranian Masoud Setayeshi në një konferencë televizive për shtyp të cituar nga agjencia shtetërore e lajmeve IRNA.

Ai, megjithatë, nuk ka dhënë detaje rreth kombësisë së tyre.

Irani është tronditur nga protesta gjithëpërfshirëse që nga shtatori për vdekjen e një gruaje 22-vjeçare, Mahsa Amini, në paraburgimin e policisë morale të Iranit.

Një varg sulmesh nga protestues të armatosur ndaj personelit të sigurisë është raportuar në të gjithë vendin, me më shumë se një duzinë vrasjesh të policëve dhe forcave paraushtarake Basiji.

Autoritetet iraniane kanë fajësuar vendet perëndimore, veçanërisht SHBA, për nxitjen e trazirave në vend.

Deri më tani, gjashtë persona janë dënuar me vdekje në vendime paraprake nga një gjykatë në Teheran, ndërsa shumë të tjerë janë dënuar me burgim nga 5 deri në 10 vjet.

Top Channel