Të shtëna ndaj një klubi nate të komunitetit LGBTI, ‘sulm urrejtje’, raportohen 5 të vdekur

20/11/2022 14:56

Një person i armatosur hapi zjarr brenda një klubi homoseksualësh në shtetin amerikan të Kolorados mbrëmjen e së shtunës, duke vrarë pesë persona dhe duke plagosur 18.

Një i dyshuar është në paraburgim dhe po trajtohet për lëndime, tha policia.

Klubi në një deklaratë në Facebook tha se ishin të shkatërruar nga sulmi i pakuptimtë ndaj komunitetit.

Policia e Kolorados Springs tha se ata morën një telefonatë fillestare urgjente për një sulmues në orën 23:57. I dyshuari është gjetur brenda klubit kur policia ka hyrë brenda.

Policia nuk përmendi një motiv për të shtënat dhe tha se numri i të vdekurve dhe të plagosurve mund të ndryshojë ndërsa hetimet vazhdojnë.

Në vitin 2016, 49 njerëz u vranë dhe më shumë se 50 u plagosën në një të shtëna në klubin e homoseksualëve Pulse në Orlando, Florida. Në atë kohë ishte vrasja masive më vdekjeprurëse në historinë e SHBA. Presidenti Obama e quajti sulmin një akt terrori dhe një akt urrejtjeje.

Top Channel