Lufta në Ukrainë/ Uzina e gazit dhe fabrika e raketave goditen nga sulmet ruse

17/11/2022 13:28

Disa sulme janë raportuar ditën e sotme në Ukrainë, me autore Rusinë.

Zyrtarët njoftojnë se një strukturë e prodhimit të gazit dhe një fabrikë raketash në Dnipro ishin ndër objektivat e fundit dhe se të paktën katër persona vdiqën në një zonë.

Në javët e fundit, Rusia është përpjekur të synojë infrastrukturën kryesore të energjisë ukrainase, pas një sërë pengesash në fushën e betejës.

Moska nuk ka komentuar ende për sulmet e supozuara të së enjtes. Katër persona vdiqën si rezultat i një greve gjatë natës në ndërtesat e banimit në rajonin e Zaporizhzhia, sipas zyrës së presidentit.

Ndërkohë, raketat goditën një nga qytetet më të mëdha të Ukrainës, Dnipro, tha kreu i rajonit – duke shkaktuar një zjarr në një objekt industrial dhe 14 të plagosur.

Kryeministri shtoi se fabrika Pivdenmash e qytetit, e cila prodhon raketa, ndër produkte të tjera, ishte bombarduar.

Aty pranë, 70 predha thuhet se kanë rënë rreth qytetit të Nikopol, duke dëmtuar infrastrukturën dhe duke lënë mijëra shtëpi pa energji dhe ujë.

Më shumë infrastrukturë u shënjestrua në rajonet Odesa dhe Kharkiv, duke shkaktuar tre lëndime në secilin vend, sipas përditësimeve nga zyrtarët.

Kryeqyteti, Kievi, ishte vetëm një vend ku u dëgjuan sirenat e sulmit ajror. Rreth orës 08:00 me orën lokale (06:00 GMT), telefonat celularë filluan të zhurmojnë me paralajmërime zyrtare për një sulm të ri raketor mbarëkombëtar.

Mbrojtja ajrore lokale u fut në veprim dhe autoritetet ushtarake raportuan se dy raketa lundrimi dhe të paktën dy dronë të prodhuar nga Irani ishin rrëzuar.

Kreu i rajonit të Lviv tha se nuk kishte ende konfirmim se mbrojtja ajrore kishte funksionuar edhe atje.

Duke iu përgjigjur sulmeve të së enjtes në të gjithë vendin, kreu i zyrës së presidentit akuzoi Rusinë për përpjekje për një “goditje pas shpine”.

Andriy Yermak shtoi se kjo ishte një “taktikë naive” që bashkatdhetarët e tij ishin në gjendje të përballonin.

Top Channel