Përuroi në Bashkinë e Vlorës librin e shkrimtares hebreo-vlonjate, Leli: Ka plotësuar me ngjarje të jetuara një nga historitë më përfaqësuese të Vlorës

13/11/2022 18:00

Kryebashkiaku i Vlorës ka përuruar në bashki librin e shkrimtares hebreo-vlonjate Anna Kohen, e cila i ka vendosur emrin që e thërrisnin vendasit.

Ajo është strehuar për vite me radhë në Vrenezë, aty ku është pritur nga vlonjatët, të cilët e thërrisnin Lulja e Vlorës.

Në Facebook, Leli shkruan se Anna Kohen nuk e kishte të lehtë të dilte nga rutina e jetës që ndërtoi në Amerikë dhe se sot jo vetëm nipërve e mbesave por të gjithë shqiptarëve, u ka plotësuar me ngjarje të jetuara një nga historitë më përfaqësuese të Vlorës, bashkëjetesën e vlonjatëve me hebrenjtë.

Postimi i kryebashkiakut Dritan Leli:

Top Channel