Më shumë ndihmë për sigurinë në Ukrainë/ SHBA-ja miraton ndihmën 400 milionë dollarë, përfshihet edhe mbrojtja ajrore

10/11/2022 21:36

Administrata e Biden autorizoi një ndihmë shtesë prej 400 milionë dollarësh për sigurinë për Ukrainën këtë të enjte.

Paketa e re përfshin raketa për sistemet e mbrojtjes ajrore HAWK dhe Avenger, më shumë municione për Sistemet e Raketave të Artilerisë së Lëvizshmërisë së Lartë (HIMARS), granatahedhës, predha mortajash dhe artilerie, dhe furnizime të tjera të fushëbetejës.

Kjo është hera e 25-të që SHBA i dërgon Ukrainës ndihmë sigurie duke përdorur autoritetin e tërheqjes presidenciale.

Departamenti i Mbrojtjes i tërheq armët dhe pajisjet nga inventarët amerikanë për t’i dërguar jashtë vendit, në vend që të blejë armë të reja nga prodhuesit.

“Kjo pajisje do të plotësojë kontributet e tjera të mbrojtjes ajrore të shpallura nga aleatët dhe partnerët tanë. Kjo mbrojtje ajrore e shtuar do të jetë kritike për Ukrainën, pasi Rusia vazhdon të përdorë raketa lundrimi dhe drone të prodhuar nga Irani për të sulmuar infrastrukturën kritike civile”, u tha gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë këshilltari i sigurisë kombëtare Jake Sullivan.

Ndihma e re vjen pasi Ukraina pretendon fitore të mëdha në kundërsulmin e saj jugor. Por Kievi mbetet i shqetësuar se ushtarët rusë që tërhiqen mund ta kthejnë kryeqytetin rajonal Kherson në një “qytet të vdekjes” gjatë ikjes së tyre.

Top Channel