“Proçesi i Berlinit, sekreti i rajonit të bashkuar”, Rama: Samiti i ardhshëm në Tiranë. Pres me padurim liberalizimin e vizave për Kosovën

03/11/2022 14:43

Procesi i Berlinit, është sekreti i një rajoni sot të bashkuar, ndërsa Europa numëron ditë të ndërlikuara. Kështu u shpreh kreu i qeverisë Edi Rama në përfundim të samitit në Berlin, ku u shpreh optimist për tre marrëveshjet e nënshkruara sot me vendet e rajonit. 

Ndër të tjera Rama vuri thekson sërish në lëvizjen e lirë për Kosovën, ndërsa tha se pret me padurimin liberalizimin e vizave.

“Më duhet të them se të gjithë nga rajoni ishin të kënaqur që ishin sot në Berlin. 8 vjet pasi nisi procesi i Berlinit, më duhet të them se Angela Merkel pati të drejtë, nëse sot kemi një rajon të bashkuar, në një moment të ndërlikuar për Europën, sekreti është procesi i Berlinit.

Kur u mblodhëm këtu për herë të parë, nuk ishim takuar prej shekujsh, ndërsa sot është ajo cfarë të gjithë duam të bëjmë. Doja të falenderoja kancelarin Scholz, që i besoi Shqipërisë dhe mua që të mik presim samitin ardhshem te procesit të Berlinit.

Shpresoj që ajo që u diskutua sot do të shohë ecurinë në samitin tjetër në tiranë, duke nisur nga kriza energjitike, ku ne e ndjejmë se nuk jemi vetëm.

Ursula nuk solli vetëm fjalë të bukur gjatë turit në Ballkan, por edhe një mbështetje financiare, për ta filluar. Po shohim ecuri në pjesën e ndërlidhjes, kjo nuk lidhe me infrastrukturën po ka lidhje me ndërlidhje të europës me rajonin. Shpresojmë të shohim ecuri në sferën digjitale.

Sot po përballemi me aspektin e sigurisë kibernetike. E kemi ngritur sërish cështjen si të integrohemi sa më shpejt të jetë e mundur me sistemin e universiteteve sit ë kemi një prani më të madhe nga gjermania e vende të BE përmes sektorit privat e jo vetëm përmes financimit publik

Dua të them, se është shumë e rëndësishme ajo c’ka nënshkruam sot. Kancelari ekipi i tij punuan fort për të nënshkuar dhe është lajm i shkëlqyer që sot patëm tre marrëveshje

Gjithkush është i përfshirë në këtë kuadër të tri marrëveshjeve. Tingëllon pak e cuditshme, apo paksa mënjanuese për Kosovën që ndërsa bënë një marrëveshje me kartat e identetit nuk lëvizin lirisht kur vjen fjala për të lëvizur në europë. Ju mirëpresim nesër në Tiranë.”- u shpreh Rama.

Top Channel