“Armët bërthamore janë çmenduri por duhen marrë seriozisht”/ Ish-kreu i ushtrisë britanike: Putin është i aftë për çdo gjë, do realizojë sulm me mënyra ndryshe

02/11/2022 10:33

Ish-kreu i njësisë së armëve kimike të Ushtrisë Britanike Hamish De Bretton-Gordon, ka deklaruar se Putinështë o aftë të nisë një sulm të ri bërthamor, i cili mund të realizohet në disa mënyra të ndryshme.

“Do të ishte e pabesueshme që Putin të përdorte armë bërthamore taktike. Megjithatë, Putini vazhdon të bëjë të pabesueshmen. Pra, nuk mendoj se mund ta supozojmë faktin se ai nuk do të përdorë këto lloj armësh. Në fund të fundit, ai emëroi Sergei Surovikin – Gjeneralin Armageddon, siç njihet ai – të cilin e pashë shumë nga afër në Siri vitet e fundit”- tha ai.

De Bretton-Gordon shtoi se megjithëse do të ishte “çmenduri” që Moska të përdorte armë biologjike dhe bërthamore ne duhet t’i marrim ato seriozisht.

Bisedat e kohëve të fundit për bombat e pista janë me të vërtetë fusha më e rëndësishme ku ne duhet të përqendrohemi, sepse Putini ka thënë se do të fikë dritat dhe do të fikë ngrohjen në Ukrainë.

“Vetëm të hënën rusët pretenduan se forcat e Ukrainës kishin hedhur në erë një mendje tokësore në Zaporizhzhia, centrali më i madh bërthamor në Evropë. Kjo është qesharake, sepse rusët e drejtojnë atë. Jam vërtet i shqetësuar që rusët po e humbin këtë luftë dhe Putini nuk mund të përballojë ta humbasë atë. Kërcënimi më i madh mendoj se është fikja e mëtejshme e energjisë dhe mbyllja e stacioneve të energjisë bërthamore që Putin ka thënë se do ta bëjë. Për ta bërë këtë, ai duhet t’i hedhë në erë ose t’u vërë flakën.”- tha ai.

Top Channel