Sulmet me raketa në qytetin jugor të Ukrainës, pesë të plagosur dhe ndërtesa të shkatërruara

23/10/2022 17:50

Pesë persona u lënduan kur dy raketa goditën qytetin jugor të Ukrainës, Mykolaiv, mbrëmjen e së të shtunës.

Tre nga pesë të plagosurit u shtruan në spital, tha në Telegram Hanna Zamazeieva, kreu i këshillit rajonal të Mykolaiv.

“Një ndërtesë pesëkatëshe u shkatërrua dhe një ndërtesë banimi dhjetëkatëshe, një kënd lojërash për fëmijë, një tub ngrohjeje dhe dhjetëra makina u dëmtuan ndjeshëm. Këto janë pasojat e bombardimeve terroriste gjatë natës nga pushtuesit me raketa S-300 në qytetin e Mykolaiv”, shkroi Zamazeieva.

Sirenat ajrore u aktivizuan në të gjithë Ukrainën të shtunën në mes të breshërisë së raketave ruse.

Top Channel