Forcat ajrore ukrainase kanë deklaruar ditën e sotme se kanë shkatërruar nëntë objektiva ajrore ruse gjatë 24 orëve të fundit.

Në deklaratën e tyre thuhet se janë shkatërruar me armë kundërajrore, katër dronë Shahed-136 dhe një tjetër Mohajer-6 në jug të vendit dhe dy të tjera në lindje të vendit.

Forcat ajrore të Ukrainës bëjnë me dije gjithashtu se në Ukrainën qendrore u rrëzuan gjithashtu edhe një helikopter Mi-8 dhe një avion Su-25.

 

 

Top Channel