Çfarë kërkon Rusia nga votat në zonat e pushtuara dhe si funksionon votimi në referendumet e rreme?

23/09/2022 10:05

Zyrtarët e mbështetur nga Rusia në katër rajone të okupuara të Ukrainës po mbajnë referendume të vetëquajtura për bashkimin me Rusinë.

Të denoncuara si të paligjshme dhe të rreme nga Ukraina dhe Perëndimi, këto të ashtuquajtura votime po zhvillohen gjatë pesë ditëve, ndërsa të katër zonat, dy në lindje dhe dy në jug, janë në vijën e parë.

Një aneksim mund të çojë në një pretendim nga Rusia se territori i saj po sulmohet nga armët perëndimore të furnizuara në Ukrainë. Kjo mund ta përshkallëzojë më tej luftën.

Çfarë po ndodh dhe pse tani?

Shtatë muaj pas fillimit të pushtimit rus, Vladimir Putin është në këmbë. Kundërofensiva e Ukrainës ka rimarrë pjesë të territorit të pushtuar që nga pushtimi i 24 shkurtit.

Një votim për aneksimin është një nga tre hapat e ndërmarrë nga Kremlini në një përpjekje për të rivendosur luftën. Duke aneksuar 15% të tjerë të Ukrainës sovrane, Rusia do të jetë në gjendje të pretendojë se territori i saj është nën sulm nga armët e ofruara nga NATO dhe vendet e tjera perëndimore në Ukrainë. Duke thirrur 300,000 trupa shtesë, ajo mund të mbrojë një vijë fronti prej 1,000 km (620 milje). Kremlini ka kriminalizuar gjithashtu dezertimin, dorëzimin dhe mungesën pa leje gjatë mobilizimit.

Nëse lideri i Rusisë që anekson territorin tingëllon i njohur, është. Kur ai urdhëroi trupat të kapnin Krimenë në vitin 2014, ai e pasoi atë me një votë të refuzuar si një mashtrim i paligjshëm nga komuniteti ndërkombëtar.

Kjo ngjarje e fundit është denoncuar si e paligjshme edhe nga shumë vende perëndimore, duke përfshirë grupin ndërkombëtar të monitorimit, OSBE-në dhe mediat ruse kanë thënë tashmë se një votë po është pa dyshim.

Ai po zhvillohet gjatë pesë ditëve në dy zonat e përfaqësuara të Rusisë në Luhansk dhe Donetsk në lindje, dhe në pjesët e pushtuara të Kherson dhe Zaporizhzhia në jug.

Çfarë i bën këto vota të pavërteta?

Ne kemi parë tashmë se si Krimea u aneksua nga Rusia në 2014. Ndërsa Kremlini pretendoi 96.7% mbështetje, një raport i rrjedhur nga Këshilli rus i të Drejtave të Njeriut tha se vetëm rreth 30% kishin votuar dhe pothuajse gjysma e kishin mbështetur aneksimin.

Asnjë e shtënë nuk ishte qëlluar në Krime dhe megjithatë në rastin e fundit votimi pritet të bëhet në mes të një lufte.

Katër rajonet e përfshira janë pjesërisht ose plotësisht nën okupim.

Në jug, qyteti i Khersonit nuk është një vend i sigurt për momentin, me ushtarët rusë që luftojnë për të frenuar një kundërofensivë të madhe ukrainase. Ndërtesa e administratës qendrore u godit nga një seri raketash vetëm javën e kaluar.

Një votim i sigurt është i pamundur, dhe megjithatë zyrtarët flasin për 750,000 njerëz të regjistruar dhe planet për të inkorporuar pjesët e pushtuara të një rajoni tjetër ukrainas, Mykolayiv, në zonën e aneksuar.

Mediat ruse raportuan se zyrtarët zgjedhorë do të shkonin shtëpi më derë me kuti votimi portative nga e premtja deri të hënën.

Qendrat e votimit do të funksionojnë vetëm në ditën e pestë, më 27 shtator, me zyrtarët që përmendin arsye sigurie.

Qindra stacione janë planifikuar të hapen atë ditë, me votuesit gjithashtu në gjendje të votojnë në rajone jashtë rajoneve të tyre – dhe refugjatë që kanë të drejtë të votojnë në pjesë të vetë Rusisë.

Si funksionon votimi?

Sipas zyrtarëve të instaluar nga Rusia, fletët e votimit do të çohen kryesisht në shtëpitë e njerëzve.

Gjithashtu do të ketë qendra votimi të improvizuara pranë ndërtesave të banimit. Zyrtarët thonë se kjo është për arsye sigurie.

Kjo do të zgjasë deri të martën – e vetmja ditë kur votuesit do të ftohen në qendrat e rregullta të votimit. Vendvotimet janë hapur edhe në Rusi, ku mund të votojnë refugjatët nga rajonet e pushtuara. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy në fjalimin e tij të natës përmendi vetëm shkurt referendumet.

Ai gjithashtu kaloi nga të folurit në gjuhën ukrainase në rusisht dhe u tha qytetarëve rusë se ata “po hidheshin në vdekje”. Ai tha: “Ju jeni tashmë bashkëpunëtorë në të gjitha këto krime, vrasje dhe tortura të ukrainasve.

Top Channel