Përcjellin sot për në banesën e fundit monarken më jetëgjatë në histori, si do të vishen anëtarët e familjes mbretërore

19/09/2022 08:47

Në shenjë respekti dhe nderimi për Mbretëreshën Elizabeth II, anëtarët e familjes mbretërore britanike do t’i përmbahen një kodi veshjeje për funeralin shtetëror të së hënës.

Mbreti Charles do të veshë një uniformë ceremoniale njëditore me medalje dhe do të mbajë kadife të kuqe dhe të artë Field Marshall Baton që Mbretëresha i dha atij në 2012, kur ai fitoi atë emër. Princi Eduard, Princesha Anne dhe Princi William do të veshin uniforma dhe medalje ushtarake.

Ndërkohë, Princi Andrew dhe Princi Harry pritet të veshin rroba civile pavarësisht se janë anëtarë të shërbimit në pension, pasi të dy nuk kanë më detyra zyrtare mbretërore. (Megjithatë, ata u lejuan të mbanin veshje ushtarake në vigjiljet përkatëse gjatë fundjavës).

Gratë pritet të veshin fustane të zeza dhe kapele zyrtare, ndërsa burrat pallto të zeza. Edhe në kohë pikëllimi, vëmendje e madhe i kushtohet mënyrës sesi anëtarët e familjes mbretërore interpretojnë kodet e veshjes, të cilat datojnë qindra vjet më parë dhe kanë ndryshuar me kalimin e kohës.

Në vitin 1982, fotot e shikuara gjerësisht të Princeshës Diana në funeralin e aktores dhe Princeshës së Monakos, Grace Kelly, mbretërore e sapomartuar me një kapele kashte të mbuluar, fustan të zi me mëngë të gjata me jakë dhe gjerdan me zemër — një zgjedhje e përshtatshme që ende tregonte të qenësishme e saj ndjenjën e stilit.

“Princesha Diana kishte atë ndjenjën e të pasurit një sy për atë që pret publiku dhe thjesht të dish se si të bësh notën e duhur,” tha historiania dhe kuratorja britanike e modës Kate Strasdin në një intervistë me video në 2021.

Lajmi kryesor:  Rrugëtimi i fundit! Sot i jepet lamtumira Mbretëreshës Elisabeth, mbi 10 mijë forca policore në rrugët e Londrës sot

Top Channel