Çifti shpenzon $4 milionë në hotele e kazino pas kalimit aksidental të parave në llogarinë bankare (fotot)

17/09/2022 16:03

Pronari i një pike të vogël karburanti besonte se problemet e tij financiare mbaruan kur papritur rreth 6 milionë dollarë u shfaqën në llogarinë e tij.

Ajo për çka ai kishte aplikuar ishte një hua prej $60 000, por disa zero të shtuara nga një punonjës i përgjumur i bankës e kishte bërë Hui ‘Leo’ Gao dhe të dashurën e tij, të besonin se ishin bërë milionerë, duke nisur punën për të shijuar të gjitha lukset.

Gao e Kara Hurring u arratisën në një rrugëtim të stilit ‘Bonnie e Clyde’ qe do t’i bente me pas njëfarë heronjsh popullorë, duke shpenzuar paratë e tyre në jetë luksi apo bixhoz në hotele me pesë yje, shkruan rrjeti britanik ‘The Sun’.

Rreth 4 milionë dollarë nga totali i llogarisë ishin nxjerrë ose shpenzuar nga çifti gjatë aventurës së tyre milionere.

Fillimisht Gao kishte aplikuar për një kredi me bankën Westpac për të çuar përpara biznesin e tij në Rotorua, në Zelandën e Re.

Por një mikesha e tyre vërejti zerot e tepërta kur pa llogarinë e Gao, teksa overdraft-i tregonte shumën prej 6 milionë dollarë.

Ata vijonin të kontrollonin faqen por shuma mbetej e njëjtë, dhe këtu nisën celebrimet e tyre.

Brenda disa orësh çifti ishte nisur në udhëtim bashkë me vajzën e tyre Leena, duke lënë gjithçka prapa, madje edhe macen e shtëpisë, sipas mediave.

Dyshja kishte shkuar fillimisht në Auckland ku Gao transferoi rreth $300,000 nga llogaria e tij me qëllim t’i fshihte tjetërkund.

Në total, Gao përdori 23 llogari bankare dhe 39 transferime për të zhvendosur paratë jashtë vendit.

Në lëvizjet e fundit ai transferoi më shumë se 4 milionë dollarë para se bashkë me bijën e tyre të largoheshin drejt Kinës.

Gao e Hurring kishin përfunduar duke qëndruar në kazinonë e hotelit Macau, ku shpenzuan një pjesë të mirë të parave.

Gruaja hapi një llogari prej $200,000 me kazinonë e hotelit Wynn’s International që përdoreshin për të luajtur dhe për akomodimin.

Në një episod ajo kishte humbur $101,000 në një natë të vetme.

$1.1milionë të tjera u transferuan në llogarinë e Macau kësaj here me emrin e babait të Gao, Alex Wang.

Por në maj banka zbuloi gabimin dhe lajmëroi autoritetet që publikuan alarmin në Interpol dhe çifti nisi të shfaqej nëpër media, duke marre fame e duke u kthyer në njëfarë ‘heronjsh të popullit’.

Rrjedhimisht dyshja kishin shpenzuar të gjitha paratë dhe në maj 2010, Hurring kontaktoi policinë neozelandeze dhe u ofrua të kthehej në vend.

Ajo nuk kishte më mbështetjen e Gao dhe vetëm pak para të mbetura. Pas 20 muajsh në arrati ajo u arrestua kur zbriti në aeroportin e Auckland.

Ndërsa Gao qëndroi në Kinë, vend i cili nuk ka marrëveshje ekstradimesh me Zelandën e Re.

Por rrjedhimisht ai u arrestua në Hong Kong që asokohe kishte marrëveshjen me Interpol dhe u kthye në Zelandën e Re për t’u përballur me akuzat.

Gao ishte liruar nga burgu në 2013 pasi kreu 16 muaj prapa hekurave.

Ndërsa Hurring mbronte pafajësinë e saj, duke insistuar se Gao i kishte thënë për paratë se ‘kishte fituar llotarinë’.

Por ajo u shpall gjithsesi fajtore për vjedhje dhe kreu një vit prapa hekurave.

Aventura e çiftit në vitin 2019 u pasqyrua në filmin ‘Runaway Millionaires’ bazuar në tregimin e Hurring të asaj që kishte ndodhur.

FOTO GALERI
1/6
Gao e Kara Hurring u arratisën në një rrugëtim të stilit ‘Bonnie e Clyde’

Top Channel