Vriten 105 anëtarë të forcave armene të sigurisë në përleshjet me Azerbajxhanin

14/09/2022 16:28

Të paktën 105 anëtarë të forcave armene të sigurisë u vranë në përleshjet me Azerbajxhanin në dy ditët e mëparshme, tha sot kryeministri armen Nikol Pashinyan.

Pashinyan, duke iu drejtuar deputetëve armenë, tha se Azerbajxhani ka vendosur kontroll mbi disa pjesë të territorit armen.

Gjatë natës të së martës, në kufirin armeno-azerbajxhanas shpërthyen përleshje të armatosura dhe palët akuzojnë njëra-tjetrën për fillimin e një shtrëngimi të ri të marrëdhënieve.

Përleshje të reja shpërthyen mëngjesin e sotëm midis forcave të Azerbajxhanit dhe Armenisë, sipas Ministrisë armene të Mbrojtjes.

Armenia raportoi 49 viktima të martën dhe Azerbajxhani 50. Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka caktuar për sot një seancë të mbyllur në lidhje me ripërtëritjen e konfliktit në rajonet në kufirin Azerbajxhan-Armen.

Top Channel