Kina njofton stërvitje të reja ushtarake rreth Tajvanit

08/08/2022 10:04

Ushtria e Kinës njoftoi stërvitje të reja ushtarake të hënën në dete dhe hapësirën ajrore rreth Tajvanit – një ditë pas përfundimit të planifikuar të stërvitjeve të saj më të mëdha ndonjëherë për të protestuar kundër vizitës së javës së kaluar në Taipei nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi.

Komanda e Teatrit Lindor të Kinës tha se do të kryejë stërvitje të përbashkëta duke u fokusuar në operacionet kundër nëndetëseve dhe sulmeve detare, duke konfirmuar frikën e disa analistëve të sigurisë dhe diplomatëve se Pekini do të vazhdojë të mbajë presion mbi mbrojtjen e Tajvanit.

Vizita e Pelosit në Tajvan javën e kaluar zemëroi Kinën, e cila e konsideron ishullin e vetëqeverisur si të sajin dhe u përgjigj me lëshime testuese të raketave balistike mbi Taipei për herë të parë, si dhe duke hequr disa linja dialogu me Uashingtonin.

Kohëzgjatja dhe vendndodhja e saktë e stërvitjeve të fundit nuk dihet ende, por Tajvani tashmë ka lehtësuar kufizimet e fluturimit pranë gjashtë zonave të mëparshme të stërvitjes kineze që rrethojnë ishullin.

Pak përpara se të shpalleshin stërvitjet e fundit, presidenti i Tajvanit Tsai Ing-wen u takua duke vizituar kryeministrin e Shën Vincentit dhe Grenadineve, Ralph Gonsalves, duke i thënë atij se ishte e prekur nga vendosmëria e tij për të vizituar pavarësisht presionit ushtarak të Kinës.

“Kryeministri Gonsalves është shprehur ditët e fundit se stërvitjet ushtarake kineze nuk do ta pengojnë atë të vizitojë miqtë në Tajvan. Këto deklarata na kanë prekur thellë,” tha Tsai në një ceremoni mirëseardhjeje për Gonsalves në Taipei.

Top Channel