SHBA do të marrë pjesë në stërvitjen ushtarake pranë kufirit të Indisë me Kinën

06/08/2022 09:11

Shtetet e Bashkuara do të marrin pjesë në një stërvitje të përbashkët ushtarake me Indinë më pak se 100 kilometra (62 milje) nga kufiri i diskutueshëm i vendit të Azisë Jugore me Kinën.

Stërvitjet ushtarake do të mbahen në mes të tetorit në një lartësi prej 10,000 këmbësh në Auli në shtetin indian të Uttarakhand dhe do të fokusohen në stërvitjen e luftës në lartësi të madhe, sipas një oficeri të lartë të Ushtrisë Indiane me njohuri për këtë çështje.

Auli është rreth 95 kilometra nga Linja e Kontrollit Aktual (LAC) , një pjesë toke jomikpritëse ku kufiri i diskutueshëm midis Indisë dhe Kinës është përafërsisht i demarkuar.

Stërvitjet do të zhvillohen si pjesë e edicionit të 18-të të një stërvitjeje të përbashkët vjetore të njohur si “Yudh Abhyas” — ose “Praktika e Luftës”.

Marrëdhëniet midis Indisë dhe Kinës janë tensionuar që nga një përleshje e përgjakshme midis ushtarëve të tyre në Himalaje në qershor 2020, duke lënë të vdekur të paktën 20 trupa indiane dhe katër ushtarë kinezë .

Tensionet janë ngritur më tej kohët e fundit nga Kina duke ndërtuar një urë përtej liqenit Pangong Tso që ndodhet përgjatë kufirit — një veprim i dënuar nga qeveria indiane si një ” pushtim i paligjshëm “.

Gjatë një vizite në Indi këtë vit, komandanti i ushtrisë amerikane në Paqësor, gjenerali Charles Flynn e përshkroi ngritjen ushtarake të Kinës pranë kufirit të diskutueshëm si “alarmante”.

I pyetur për stërvitjet e përbashkëta, një zëdhënës i Departamentit të Mbrojtjes së SHBA-së i tha CNN se partneriteti me Indinë ishte “një nga elementët më të rëndësishëm të vizionit tonë të përbashkët për një rajon të lirë dhe të hapur Indo-Paqësor”.

“Një element i rëndësishëm i kësaj përpjekjeje më të gjerë përfshin stërvitjet dhe ngjarjet stërvitore dhe Yudh Abhyas është një ushtrim i tillë vjetor dypalësh i krijuar për të përmirësuar ndërveprimin dhe për të përmirësuar kapacitetet tona përkatëse për të adresuar një sërë sfidash të sigurisë rajonale,” tha zëdhënësi.

Top Channel