Izraeli arreston 19 militantë të dyshuar pas shpërthimit të Gazës

06/08/2022 12:18

Izraeli ka njoftuar se ka arrestuar 19 anëtarë të grupit palestinez Xhihadi Islamik në bastisjet në Bregun Perëndimor të pushtuar, pas kryerjes së sulmeve ajrore kundër objektivave në Rripin e Gazës.

Njëmbëdhjetë njerëz janë vrarë në sulmet ajrore, duke përfshirë një fëmijë dhe udhëheqësin e PIJ-së, Tayseer Jabari.

Izraeli tha se sulmet pasuan një “kërcënim të menjëhershëm” nga grupi.

Dhjetëra raketa u hodhën nga Gaza në drejtim të Izraelit gjatë natës, shumica e tyre u kapën, tha ushtria izraelite. Dhuna e fundit është shpërthimi më serioz midis Izraelit dhe Gazës në pak më shumë se një vit

Lufta 11-ditore në maj 2021 la më shumë se 200 palestinezë dhe një duzinë izraelitë të vrarë përpara se të binte dakord për një armëpushim. Ushtria izraelite paralajmëron se ky operacion i fundit – i koduar Breaking Dawn – mund të zgjasë për një javë.

Sirenat paralajmëruese të raketave në hyrje vazhduan të bien në qytetet izraelite të shtunën, mes raporteve të tjera për sulme ajrore në Gaza që Izraeli thotë se kanë në shënjestër militantët e PIJ.

Zyrtarët palestinezë shëndetësorë konfirmuan se një burrë u vra pranë Khan Younis në jug të rripit.

Por deri më tani Hamasi, grupi më i madh militant në zonë – i cili ka ideologji të ngjashme me Xhihadin Islamik dhe shpesh koordinon veprimet e tij me të – nuk duket se po gjuan nga arsenali i tij i madh i raketave.

Top Channel