Lavrov:Rusia është e gatshme të diskutojë shkëmbimin e të burgosurve me SHBA-në pas dënimit të basketbollistes Griner

05/08/2022 17:19

SHBA dhe Rusia kanë treguar se janë të gatshme të mbajnë bisedime për një shkëmbim të burgosurish, një ditë pasi ylli i basketbollit Brittney Griner u dënua për kontrabandë droge dhe u dënua me nëntë vjet burg për transportimin e më pak se një gram vaj kanabisi përmes një Aeroporti i Moskës.

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov tha  se Kremlini është i gatshëm të diskutojë këtë temë, por brenda kornizës së kanalit që është rënë dakord nga presidentët.

“Ekziston një kanal i specifikuar për të cilin është rënë dakord [Presidenti rus Vladimir Putin dhe Presidenti i SHBA Joe Biden], dhe pavarësisht se çfarë thotë dikush publikisht, ky kanal do të mbetet në fuqi,” tha Lavrov të premten në Shoqatën e Azisë Juglindore. Samiti i Kombeve.

Pak më vonë, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha në të njëjtin samit se SHBA do të “ndjekin” bisedimet me Rusinë.

Top Channel