​Kryeministri i Tajvanit: Kina po na shkel sovranitetin!

05/08/2022 09:16

Kryeministri i Tajvanit, Su Tseng-chang, ka sulmuar Kinën pas raketave balistike që lëshoi më 4 gusht në ujërat përreth ishullit.

Sipas BBC, Kryeministri duke e quajtur fqinji i keq, tha se Kina ka shkelur sovranitetin e saj.

“Ne nuk prisnim që fqinji i keq fqinj do të tregonte fuqinë e tij në derën tonë dhe do të rrezikonte arbitrarisht rrugët ujore më të ngarkuara në botë me stërvitjet e tij ushtarake,” tha Kryeministri para gazetarëve.

Kina lëshoi më 4 gusht raketa balistike në ujërat përreth Tajvanit. Tajvani tha se masa, e cila ndalon anijet dhe avionët të përdorin hapësirën, shkel sovranitetin e saj dhe përbën një bllokadë. Stërvitjet ushtarake do të vazhdojnë deri të dielën. Situata mes Tajvanit dhe Kinës u tensionua edhe më shumë pas vizitës së Kryetares së Dhomës së SHBA, Nancy Pelos në ishull. Vizita e saj, si pjesë e një turneu më të gjerë aziatik, ndezi zemërim në Pekin pasi ajo injoroi paralajmërimet e tij për të mos udhëtuar në Tajvan.

Top Channel