Përveç xhelit të aloe verës, i cili është gjithashtu një preparat unik për skuqjen e të gjitha llojeve të lëkurës, ka edhe balsame të ndryshëm që mund të përdorni për të ruajtur hidratimin e thellë të pjesës së ndjeshme të fytyrës.

Përveç ruajtjes së lagështirës në zonën e buzëve, kujdesi i duhur do të parandalojë shfaqjen e parakohshme të rrudhave.

Përdorni balsam dhe kremra, por kujdes për disa përbërës si retinoli, thahet lëkura dhe nuk bën mirë për buzët, rekomandon estetistja Nicole Caroline për Byrdie., sipas Kosovapress.

Për më tepër, është e rëndësishme të mbroni buzët me kremra me faktorë mbrojtës ose balsam nga koleksionet e diellit sepse rrezatimi UV shkatërron fibrat e kolagjenit.

Buzët janë një pjesë shumë e ndjeshme e fytyrës, ashtu si zona rreth syve. Ajo pjesë e fytyrës zbulon ndryshime me kalimin e kohës, dhe disa prej tyre janë vëllimi i reduktuar i buzëve, të cilat mund t’i falënderojmë përkeqësimit natyral të kolagjenit dhe uljes së përqendrimit të acidit hialuronik.

Me kalimin e kohës, fytyra, madje edhe buzët, duken më pak ‘të fryrë’, prandaj fytyra duket se rrjedh poshtë. Shfaqen rrudhat, të cilat ndikojnë edhe në ndryshimet në pamjen e fytyrës. Në qendër të kësaj janë buzët, të cilat mund t’i mbajmë të reja me kujdesin e duhur.

Balsami është i mrekullueshëm disa herë në ditë, dhe peeling një herë në javë. Përgatiteni vetë – sheqeri dhe vaji i ullirit të cilit i keni shtuar pak mjaltë do t’i pastrojnë në mënyrë perfekte buzët tuaja dhe do t’u japin atyre ushqim dhe butësi.

Buzëkuqet e gjeneratës së re janë të mirë për buzët për shkak të cilësisë së formulës, tani janë pjesë e formulave kundër plakjes. Ato me shkëlqim janë ideale sepse kanë më shumë përbërës hidratues, ndërsa ato mat mund të thajnë buzët.

Por, pavarësisht buzëkuqit, mund të përdorni një trik që funksionon gjithmonë – pak para se të aplikoni grimin, ushqejini mirë buzët me balsam, ato do të mbeten më të buta dhe të zhdërvjellëta gjatë gjithë ditës.

Top Channel