Programi i ushqimit në Afganistan përballet me mungesë të madhe financimi

28/07/2022 22:34

Afganistani po përballet sërish me rreziqet e urisë masive në muajt e ardhshëm pasi operacionet kritike të ndihmës vuajnë nga mungesa të konsiderueshme fondesh.

Programi Botëror i Ushqimit (WFP) thotë se përballet me një mungesë neto financimi prej 960 milionë dollarësh për të mbështetur operacionet humanitare gjatë gjashtë muajve të ardhshëm.

“Mungesat e financimit dhe rritja e çmimeve do të thotë se WFP është detyruar të marrë vendime të vështira në fillim të këtij viti për të ulur aktivitetet në minimum nga qershori në gusht, duke fokusuar përkohësisht ndihmën në 10 milionë njerëz që përballen me nevojat më urgjente dhe kërcënuese për jetën.” Philippe Kropf, kreu i komunikimit të WFP në Afganistan, i tha Zërit të Amerikës.

Pothuajse 19 milionë afganë – më shumë se gjysma e popullsisë së vlerësuar të Afganistanit – po përballen me nivele kritike të urisë, thonë agjencitë e ndihmës.

DOSJE - Njerëzit qëndrojnë teksa marrin bukë falas të shpërndarë si pjesë e fushatës Save Afgans From Hunger përpara një furre buke në Kabul, 18 janar 2022.

Kërkohet urgjentisht financim për të siguruar dhe rezervuar ndihma në pjesë të vendit pa dalje në det që bëhen të paarritshme gjatë dimrit.

“Nëse nuk sigurojmë fonde dhe paracaktojmë ushqimin para fillimit të dimrit në tetor, njerëzit do të vdesin nga uria,” paralajmëroi Kropf.

Për të shmangur urinë dhe vdekjen në vend, OKB-ja u kërkoi donatorëve 4.4 miliardë dollarë në fillim të këtij viti. Që nga 28 korriku, më pak se 45% e ankesës është financuar.

SHBA, donatori më i madh humanitar në Afganistan, ka premtuar pothuajse 460 milionë dollarë për apelin, e ndjekur nga Mbretëria e Bashkuar (408 milionë dollarë) dhe Banka e Zhvillimit të Azisë (380 milionë dollarë).

“Unë mendoj se për Shtetet e Bashkuara, kriza e vazhdueshme humanitare në Afganistan është ndër prioritetet më të larta që drejtojnë vendimmarrjen amerikane,” tha për Uzreport TV këtë javë Thomas West, i dërguari special i SHBA për Afganistanin.

Miliona të kequshqyer

Pothuajse pesë milionë fëmijë dhe gra shtatzëna dhe laktuese në Afganistan përballen me kequshqyerjen këtë vit, ndërsa 3.9 milionë fëmijë janë tashmë të kequshqyer, thonë agjencitë e ndihmës.

“Kequshqyerja është një sëmundje kërcënuese për jetën dhe nëse nuk trajtohen në kohë, fëmijët e kequshqyer rëndë përballen me një rrezik shumë real të vdekjes,” i tha Zërit të Amerikës Sacha Myers, një zëdhënëse e Save the Children Afganistan.

Ndërsa lavdërojnë donatorët për dhënien e gati 2 miliardë dollarëve ndihmë humanitare për Afganistanin këtë vit, punonjësit e ndihmës thonë se vendi ka nevojë për rimëkëmbjen ekonomike dhe ndihmë zhvillimore për të çliruar veten nga ciklet e përsëritura të emergjencave humanitare.

DOSJE - Njerëzit afganë mbajnë thasë me oriz, të dhëna si pjesë e ndihmës humanitare të dërguar nga Kina në Afganistan, në një qendër shpërndarjeje në Kabul, Afganistan, 7 Prill 2022.

Donatorët kanë ndërprerë ndihmën për zhvillimin e Afganistanit që kur talebanët morën pushtetin vitin e kaluar. Udhëheqja e re e talebanëve përballet gjithashtu me sanksione të rrepta financiare, të cilat kanë gjymtuar sektorin bankar të Afganistanit.

“Ka kaluar pothuajse një vit dhe ende komuniteti ndërkombëtar nuk është afruar më shumë për të gjetur një zgjidhje për këtë ngecje financiare. Derisa të ndërmarrin hapa për të rifilluar ndihmën për zhvillim dhe për të ringjallur ekonominë, ata janë bashkëfajtorë në humbjen e çdo fëmije që vdes nga uria dhe sëmundjet”, tha Myers.

Ndihma e huaj përbënte më shumë se gjysmën e buxhetit të Afganistanit, edhe para se talebanët të merrnin pushtetin.

Donatorët ndërkombëtarë u kanë kërkuar vazhdimisht talebanëve që të hapin shkolla të mesme për vajza, të lejojnë gratë të punojnë dhe të formojnë një qeveri gjithëpërfshirëse, por udhëheqësit talebanë kanë mbetur sfidues duke këmbëngulur se kanë formuar një sistem krejtësisht islamik./ Voice of America

Top Channel