Një urë druri në Kinë, një objekt ruajtjeje arti në Holandë dhe një qendër meditimi budist në Tajlandë janë midis mbi 250 ndërtesave të përzgjedhura në çmimet vjetore të Festivalit Botëror të Arkitekturës (WAF).

Me origjinë nga mbi 50 vende, finalistët do të gjykohen në kategoritë që përfshijnë arkitekturën rezidenciale, tregtare dhe qytetare, përpara se të luftojnë për titullin prestigjioz të Ndërtesës Botërore të Vitit.

Kina përbënte më shumë projekte në listën e ngushtë se çdo vend tjetër, megjithëse organizatorët vunë re një rritje të dukshme të hyrjeve nga India dhe Turqia, shkruan CNN.

Disa nga strukturat e profilit të lartë në listën e ngushtë të këtij viti përfshijnë Stadiumin e ri SoFi të Los Anxhelosit dhe lokalin e famshëm të muzikës në Londër Koko, i cili iu nënshtrua një rinovimi prej 100 milionë dollarësh pas një zjarri.

Çmimet do të gjykohen drejtpërdrejt gjatë WAF, i cili mbahet nga 30 nëntori deri më 2 dhjetor në Lisbonë të Portugalisë dhe tani është në vitin e tij të 15-të.

Çmime të tjera do të jepen për arkitekturën e peizazhit dhe projektet e propozuara në të ardhmen, ndërsa dizajnet më të mira të brendshme në botë do të emërohen në event.

 

FOTO GALERI
1/8

Top Channel