Një jaht turistik prej 33 metrash me tre persona në bord ka lëshuar mbrëmjen e djeshme rreth orës 20:20 sinjalin S.O.S., për operacion shpëtimi në detin Adriatik.

Kapiteneria e portit të Durrësit ka marrë një thirrje nga mjeti lundrues me flamur kroat “D’artista 07”,   që ndodhej rreth 20 milje larg Divjakës.

Personat në bord kërkuan ndihmë, pasi jahti u përball me probleme në motor dhe rrezikonte mbytjen.

Drejtoria e Përgjithshme Detare në Durrës bën me dije pas marrjes së njoftimit kanë nisur operacionin për shpëtimin e turistëve që rrezikoheshin.

Kapiteneria njoftoi anijet që ndodheshin në lundrim më afër jahtit t’i jepnin ndihmën e shpejtë, ndërsa thirrjes iu përgjigj kapiteni i anijes së konteinerëve ”The Spirit of Chennai”, që udhëtonte nga Italia në drejtim të portit të Durrësit.

Pas ndihmës që dha anija me flamur portugez, u arrit shpëtimi i tre personave, njëkohësisht edhe i jahtit.

FOTO GALERI
1/1

Top Channel