Rrëzohet në Virxhinia helikopteri i famshëm i filmit “The Rock”, gjashtë të vdekur

23/06/2022 17:52

Gjashtë persona mbetën të vdekur, pasi helikopteri me të cilin po udhëtonin u rrëzua të mërkurën në mbrëmje në Logan County të Virxhinias Perëndimore.

Helikopteri u rrëzua në rrugën 17 pranë malit Blair, tha Sonya Porter, zëvendësdrejtoresha e Zyrës së Menaxhimit të Emergjencave të Qarkut Logan.

Zona malore në pjesën jugore të shtetit njihet si Kelly Hollow, sipas New York Times.

Porter nuk ishte e sigurt se çfarë mund ta kishte shkaktuar përplasjen.

“Në kohën kur ndodhi përplasja, mendoj se moti ishte i kthjellët”,  tha ajo.

Avioni ishte një helikopter Bell UH-1B i prodhuar në vitin 1962, sipas Administratës Federale të Aviacionit.

Ray Bryant, i cili ishte në skenën e përplasjes dhe është shefi i operacioneve për Autoritetin e Shërbimit të Ambulancës së Emergjencave Logan, tha se në bishtin e helikopterit shkruhej

Helikopteri N98F është në pronësi të Marpat Aviation, ndërsa faqja e saj në internet tha se njerëzit mund të bënin një rezervim për të fluturuar me helikopter.

Fluturimi i helikopterit për 30 minuta kërkonte një pagesë prej 250 dollarësh për karburantin, sipas faqes së internetit.

Helikopteri që u rrëzua ishte përdorur gjatë Luftës së Vietnamit dhe është shfaqur në filmat si “Die Hard”, “The Rock” dhe “Baywatch”.

Një grua tha se vrapoi sa më shpejt që mundi në vendngjarje pas përplasjes, duke u futur nën parmakë.

“U afrova në helikopter, por zjarri ishte kaq intensiv”, tha gruaja, Bobbi Childs.

FAA dhe Bordi Kombëtar i Sigurisë së Transportit do të hetojnë përplasjen, ndërsa emrat e viktimave nuk janë bërë publike.

 

Top Channel