Kremlini mohon vjedhjen e grurit në Ukrainë: S’ka ndodhur kurrë

23/06/2022 16:29

Kremlini përsëriti sot deklaratën e thënë më heret se forcat e tij nuk kishin vjedhur grurë nga Ukraina në mes të luftës.

Në fillim të këtij muaji, ambasadori i Kievit në Ankara tha se blerësit turq ishin mes atyre që merrnin grurë që Rusia kishte vjedhur nga Ukraina, duke shtuar se ai kishte kërkuar ndihmën e Turqisë për të identifikuar dhe kapur individët përgjegjës për dërgesat e supozuara.

I pyetur në lidhje me komentet e Ministrit të Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu se Ankaraja do të hetojë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha: “Duhet të pyesni ministrinë e jashtme. Rusia nuk ka vjedhur asnjë herë grurë.”

Muajin e kaluar, Vladimir Putin u tha udhëheqësve perëndimorë se ishte i gatshëm të diskutonte lejimin e eksportimit të grurit ukrainas nga portet e Detit të Zi, pasi frika u përhap për një mungesë globale ushqimore

Më shumë se 20 milionë tonë drithë janë të papunë në kapanone në portet e Ukrainës mes një bllokade nga anijet ruse.

Top Channel