Turqia “tradhëton” Perëndimin, palë me Rusinë: Kërkesat e saj, legjitime

08/06/2022 14:45

Ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov përcolli mesazhe pozitive pas takimit të shumëpritur me homologun turk, Mevlut Cavosoglu në Ankara, të fokusuara tek përpjekjet për çeljen e një korridori që të lejojë dërgesat e grurit ukrainas, të bllokuar në portet e vendit të përballur që prej muajit shkurt me agresionin e Moskës.

Bisedimet vijnë në kohën kur dhe vetë Turqia përballet me presionin të hapë Detin e Zi për anijet e NATO-s për të thyer bllokadën e Rusisë ndaj Ukrainës.

“Ne jemi të gatshëm të garantojmë sigurinë e anijeve që largohen nga portet ukrainase. Jemi gati ta bëjmë këtë në bashkëpunim me kolegët tanë turq”, tha Lavrov.

Kryediplomati turk i cilësoi të drejtë kërkesat e Moskës për fundin e sanksioneve, në mënyrë që të ndihmohet zhbllokimi i drithit dhe mbërritja e tij në tregje.

“Nëse na duhet të hapim tregun ndërkombëtar ndaj drithit apo vajit të lulediellit ukrainas, ne e shohim heqjen e pengesave në rrugën e eksporteve të Rusisë si një kërkesë legjitime”, tha Cavusoglu.

Ekspertet thonë se një marrëveshje e tillë shmang rrezikun e konfrontimit midis NATO-s dhe Rusisë, duke pasur parasysh praninë e fortë detare të Rusisë në Detin e Zi.

Por analistët dyshojnë se Rusia është e angazhuar për të lehtësuar krizën e grurit dhe shtojnë se Moska mund ta shfrytëzojë situatën për interesat e saj.

Nëse gruri ukrainas mbetet i bllokuar, analistët thonë se Ankaraja do të përballet me presion në rritje për t’u dhënë anijeve luftarake të NATO-s hyrje në Detin e Zi përmes ngushticës të Bosforit në Stamboll, të cilën Turqia e administron sipas Konventës ndërkombëtare Montreux.

Ankaraja është më se e ndërgjegjshme për dëshirën e Moskës që Turqia ta mbajë Bosforin të mbyllur për anijet e NATO-s, gjë që i jep Turqisë një epërsi të fuqishme në bisedimet me Rusinë.

Top Channel