Mbretëri e Bashkuar/ Çmimet e karburanteve shënojnë rritjen më të madhe në 17 vite

08/06/2022 19:12

Çmimet e karburanteve në Mbretërinë e Bashkuar shënuan rritjen më të madhe ditore në 17 vite, të martën.

Qytetarët ishin të detyruar të paguanin shtesë 2 p për litër, sipas BBC.

Grupi i motorëve RAC tha se kostoja mesatare e mbushjes së një makine tipike familjare me tani ishte 99,40 £ dhe mund të kalojë në 100 pound të enjten.

Rritja e çmimeve të karburanteve është nxitur nga lufta në Ukrainë dhe veprimet për të reduktuar varësinë e Evropës nga nafta ruse.

Me rritjen e faturave të ushqimit dhe energjisë, shumë familje janë nën presion tashmë. Çmimi mesatar i benzinës u rrit në 180.73 p për litër të martën, tha RAC.

Ndërkohë, çmimi mesatar i naftës u rrit me pothuajse 1.5 pound në një tjetër nivel rekord prej 186.57 p për litër, duke e bërë koston e mbushjes së një makine familjare 55 litra në 102.61 £.

Në mars, qeveria njoftoi një ulje prej 5 p për litër të tarifës së karburantit për të ndihmuar në uljen e kostove për shoferët.

Të mërkurën, zëdhënësi zyrtar i kryeministrit tha se qeveria “nuk kishte besim” se kjo po ndodhte në të gjitha pikat e karburantit.

Autoriteti i Konkurrencës dhe Tregjeve (CMA) tha se nëse do të gjente prova të mjaftueshme se reduktimi i tarifës së karburantit 5 p nuk u ishte kaluar shoferëve, atëherë do të niste një hetim që mund të çonte në gjoba për shitësit që kishin abuzuar.

Zëdhënësi i karburantit RAC, Simon Williams tha se kostot e përshpejtuara të karburantit ishin “të paprecedenta”, duke shtuar se çmimet ishin “ende kulminante”.

Çmimet e karburantit ranë në fillim të pandemisë Covid pasi shumë biznese u mbyllën përkohësisht dhe kërkesa për energji ra.

Por ndërsa ekonomitë globale u rikuperuan, çmimet u rritën përsëri dhe janë rritur edhe më shumë pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Rusia është një nga eksportuesit kryesorë të naftës në botë dhe ajo është në shënjestër të sanksioneve ekonomike dhe tregtare, gjë që ka çuar në shqetësime për furnizim, duke rritur çmimet e naftës.

Udhëheqësit e BE-së kanë thënë se do të bllokojnë shumicën e importeve të naftës ruse deri në fund të vitit 2022 për të ndëshkuar Moskën, gjë që ka pasur gjithashtu efekt në çmime.

Mbretëria e Bashkuar, e cila merr 8% të nevojave të saj për naftë nga Rusia është zotuar të heqë gradualisht naftën ruse deri në fund të vitit dhe megjithëse nuk është aq e varur nga nafta ruse sa BE-ja, ajo ndikohet kur çmimet globale rriten.

Çmimet e energjisë dhe ushqimeve po rriten gjithashtu prej luftës në Ukrainë.

Çmimet e konsumit në Mbretërinë e Bashkuar po rriten me ritmin e tyre më të shpejtë në 40 vite, me miliona të goditur nga një rritje e paprecedentë prej 700 £ në vit në faturat e energjisë së muajit prill. Inflacioni arriti në 9% në prill dhe pritet të vazhdojë të rritet edhe këtë vit.

Top Channel