Dy anije patrullimi ruse të klasit ‘Raptor ‘në Detin e Zi, janë shkatërruar me anë të një droni ukrainas ditën e sotme.

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm Valeriy Zaluzhniy e bëri publik lajmin em anë të një postimi në rrjete sociale.

 “Dy varka ruse të klasës Raptor u shkatërruan në agimin e sotëm pranë ishullit Zmiinyi”, shkroi Valeriy Zaluzhniy në aplikacionin Telegram.

Anijet e klasës Raptor janë anije të vogla patrullimi që zhvendosin rreth 20 tonë dhe kanë për qëllim të patrullojnë shtrirjet dhe ngushticat bregdetare. Këto anije, të cilat u futën në Marinën Ruse rreth një dekadë më parë, janë kryesisht të armatosura me mitralozë.

Sulmet ndaj dy anijeve të ‘klasit’ Raptor vijnë mes mosmarrëveshjeve mbi efikasitetin e dronëve TB2 në operacionet kundër Rusisë. Dronët kishin arritur një status ikonik në luftë, duke u përdorur për të goditur automjetet e blinduara ruse dhe sistemet e mbrojtjes ajrore.

TB2 thuhet se ishte gjithashtu i përfshirë në fundosjen e anijes luftarake ruse Moskva në fillim të këtij muaji. Ukraina pretendoi se kishte sulmuar Moskva-n me raketa, pasi fillimisht u godit nga një dron TB2. Disa raporte thonë se një TB2 ishte përfshirë në një sulm në dy depo nafte në Bryansk në Rusi javën e kaluar. Sulmi në Bryansk ishte i rëndësishëm pasi pa ushtrinë e Ukrainës të depërtonte 150 km në hapësirën ajrore ruse.

Megjithatë deri më tani nuk ka pasur asnjë reagim nga pala ruse në lidhje me ngjarjen.

Top Channel