Biden: Ofensiva ruse do të jetë më e kufizuar në gjeografikisht, por jo në aspektin e brutalitetit

21/04/2022 17:00
President Joe Biden delivers remarks on the Russian invasion of Ukraine, in the Roosevelt Room of the White House, Thursday, April 21, 2022, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)

Teksa presidenti i SHBA Joe Biden njoftoi një ndihmë shtesë prej 800 milionë dollarësh për sigurinë për Ukrainën, ai tha se presidenti rus Vladimir Putin do të ripërqendrojë pushtimin e tij në pjesën lindore të Ukrainës.

“Tani ne duhet ta përshpejtojmë atë paketë ndihme për të ndihmuar në përgatitjen e Ukrainës për ofensivën e Rusisë që do të jetë më e kufizuar në aspektin gjeografik, por jo në aspektin e brutalitetit”, tha Biden në komentet nga Shtëpia e Bardhë.

Biden gjithashtu reflektoi mbi luftën e deritanishme dhe tha se Putini ende po përpiqet të prishë unitetin perëndimor kundër luftës. Ai tha se Putin nuk do të ketë kurrë sukses të dominojë dhe pushtojë të gjithë Ukrainën.

“Ne nuk e dimë se sa do të zgjasë kjo luftë, por ndërsa i afrohemi kufirit dymujor dimë që Putini nuk ka arritur t’i plotësojë ambiciet e tij madhështore në fushën e betejës. Pas javësh granatime Kievi ende po bën rezistencë. Presidenti Zelensky dhe qeveria e tij e zgjedhur në mënyrë demokratike mbeten ende në pushtet”, tha Biden.

“Dhe Forcat e Armatosura të Ukrainës, të cilave u janë bashkuar shumë civilë të guximshëm ukrainas, kanë penguar pushtimin e vendit nga Rusia. Ato janë përforcuar që nga dita e parë nga një furnizim i pakursyer me armë, municion, armaturë, inteligjencë, nga kombet e botës së lirë. të udhëhequr nga ne, Shtetet e Bashkuara. Ndërsa Rusia vazhdon të zbusë përparimet ushtarake dhe brutalitetin kundër Ukrainës, Putini po na bën të humbasim interesin. Kjo ishte pikëpamja ime, ju më keni dëgjuar që ta them këtë që nga fillimi, ai po llogariste në NATO, në Evropë. Bashkimi, aleatët tanë dhe Azia, duke u plasaritur, duke u larguar. Ai është duke vënë bast mbi unitetin perëndimor do të plasaritet. Ai ende po vë bast për këtë. Edhe një herë, ne do t’i tregojmë atij se e ka gabim. Ne nuk do ta pakësojmë vendosmërinë tonë,” vazhdoi ai.

Top Channel