Armët e para të paketës së fundit prej 800 milionë dollarësh të ndihmës ushtarake amerikane për Kievin, kanë mbërritur në Ukrainë.

CNN shkruan se lajmin e ka konfirmuar një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë.Pentagoni njoftoi të premten se armët e para do të mbërrinin brenda 24 orëve.Në këtë paketë të re ndihme ushtarake, Shtetet e Bashkuara kanë përfshirë, për herë të parë, armë me fuqi të lartë, duke përfshirë 11 helikopterë Mi-17, 18 aviatorë dhe 300 dronë të tjerë Switchblade ‘kamikaze’.

Amrë të tjera pritet të mërrijnë, pavarësisht kërcënimit rus.

Top Channel