Vendi ynë deri në orët e mesditës do të jetë në dominimin e motit të kthjellët në zonat bregdetare dhe të ulëta.

Ndërsa në zonat malore do të ketë dhe vranësira të lehta. Por gjatë pasdites dhe mbrëmjes parashikohet që vranësirat të shtohen gradualisht në pothuajse të gjithë territorin Shqiptar, ku më të dukshme do të jenë në zonat Veriore dhe Jugore.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditës duke luhatur vlerat ditore nga 6°C deri në 24°C.

Era do fryjë e lehtë në tokë dhe mesatare në det me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Jugperëndimor duke sjellë në brigjet detare dallgëzim mbi 2 ballë.

Vijojnë masat e qëndrueshme ajrore të jenë prezente në territorin e Kosovës për gjatë gjithë 24 orëshit, ku parashikohet që kthjellimet të jenë më dominuese në orët e para të ditës. Ndërsa në vijim vranësirat do të bëhen më të dukshme në vend, por nuk do të sjellin reshje.

Top Channel