Kur Rusia nisi pushtimin e saj në Ukrainë muajin e kaluar, 27-vjeçari nigerian Ottah Abraham u zemërua.

Ai mori telefonin e tij dhe shkroi në Twitter: “Dua të bashkohem me ekipin”. Abraham ishte rreth 8,700 km larg vijës së frontit, në një apartament të vogël në qytetin kryesor të Nigerisë, Lagos, sipas BBC.

I diplomuari për filozofi është një nga disa qindra afrikanë, nga vende si Nigeria, Kenia, Senegali, Afrika e Jugut dhe Algjeria, të cilët thonë se janë të gatshëm të marrin armët në betejën kundër Rusisë, pjesërisht për t’i shpëtuar perspektivave të zymta me të cilat përballen shumë të rinj në shtëpi.

“Ne e dimë se është luftë, nuk është lojë fëmijësh”, tha ai për BBC. “Por të jesh ushtar në Ukrainë do të ishte më mirë se të jetosh këtu.”

“Me siguri do të më lejohet të qëndroj nëse lufta përfundon, plus do të jem një hero dhe do të luftoj një armik”, shtoi ai.

Një britanik vullnetar u fotografua duke kaluar në Ukrainë më 5 mars për t’u bashkuar me legjionin ndërkombëtar

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba tha se rreth 20,000 vullnetarë nga e gjithë bota kishin aplikuar tashmë për t’u regjistruar. Ato erdhën pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky bëri një thirrje globale për luftëtarët e huaj që të vinin dhe të qëndronin krah për krah me ukrainasit.

Qeveria ukrainase ka hequr përkohësisht kërkesat për viza dhe ka ofruar pajisje dhe një pagë për ata me pasaportë të vlefshme dhe trajnim ushtarak. Nuk ka asnjë konfirmim zyrtar nëse luftëtarët e huaj do të lejohen të qëndrojnë në vend pas luftës.

Kereti Usoroh, një nigerian që jeton në kryeqytetin, Abuja tha se vullneti i tij për të luftuar kundër rusëve nuk kishte të bënte me përfitimin financiar apo perspektivën e nënshtetësisë.

“Unë bëj tashmë një jetë komode. Nëse do të doja të shkoja në Evropë, do ta bëja përmes arsimit, jo luftës”,  tha avokati 29-vjeçar.

Pas thirrjes së Zelenksyt, dhjetëra vullnetarë iu drejtuan ambasadës ukrainase në Abuja  për t’u regjistruar.

Mercenarët nuk janë të mirëpritur

Por ambasada ukrainase në Nigeri,  si të tjerat në Afrikë i është dashur të bëjë përjashtime,  pasi shumë prej qeverive të kontinentit nuk duan që shtetasit e tyre të luftojnë në Ukrainë.

“Nigeria dekurajon përdorimin e mercenarëve kudo në botë dhe nuk do të tolerojë rekrutimin”, shkroi në një deklaratë ministria e jashtme e Nigerisë.

Bohdan Soltys, një zyrtar i ambasadës ukrainase në Nigeri  tha se ata nuk po paguanin afrikanët për të luftuar dhe njerëzit do të duhet të paguanin për fluturimet e tyre për të arritur në Evropë.

“Ekziston një vijë midis vullnetarëve të huaj dhe mercenarëve“, tha ai për BBC.

Më vonë ai sqaroi se ishte udhëzuar të largonte çdo vullnetar që arrinte në ambasadë.

Senegali gjithashtu paralajmëroi qytetarët e tij që të mos regjistroheshin në luftë dhe urdhëroi ambasadorin ukrainas të hiqte një postim në Facebook që kishte bërë thirrje për vullnetarë senegalezë, duke e quajtur përpjekjen e rekrutimit “të paligjshme dhe të dënueshme me ligj”.

Ministria e Jashtme algjeriane lëshoi ​​një urdhër të ngjashëm për ambasadën e saj ukrainase.

“Vendi im thotë se nuk më lejohet të shkoj. Unë u përpoqa t’i shkruaja ministrisë së jashtme. Ata nuk më përgjigjën, por do të provoj përsëri” , tha për BBC 28-vjeçari algjerian Belhadj Hani Amir.

“Dua të shkoj në Ukrainë, por gjithashtu shpresoj që kjo luftë të përfundojë sa më shpejt të jetë e mundur”.

Ambasadorja e Ukrainës në Afrikën e Jugut, Mozambik dhe Botsvanë, Liubov Abravitova i tha BBC-së se qindra njerëz nga e gjithë Afrika Jugore kishin dalë vullnetarë për të luftuar ose për të punuar, por ajo nuk ishte në gjendje të vepronte sipas kërkesave të tyre pasi po priste udhëzime nga ata. Afrika e Jugut ka një ligj të rreptë kundër mercenarëve.

Në fakt, faqja zyrtare e Ukrainës për rekrutimin e “legjionit ndërkombëtar” të vullnetarëve, e cila ofron të dhënat e kontaktit të ambasadave lokale në mbarë botën, nuk përfshin më misione në vendet afrikane.

Një përfaqësues që punon për faqen e internetit konfirmoi se disa vende afrikane u hoqën për shkak të “kufizimeve rregullatore”.

Një tubim pro-rus u mbajt në Bangui, kryeqyteti i CAR, në fillim të këtij muaji

“Vëllezërit rusë”

Algjeria, Senegali dhe Afrika e Jugut ishin ndër 17 nga 54 vendet e Afrikës që abstenuan nga votimi në OKB për të dënuar pushtimin e Ukrainës, pasi donin të shmangnin antagonizimin e Rusisë.

Rusia ka zgjeruar ndikimin e saj në Afrikë, veçanërisht ushtarakisht, duke ndihmuar vende si Republika e Afrikës Qendrore (CAR), Libia, Mali dhe Sudani për të luftuar rebelët ose militantët islamikë.

Të premten e kaluar, ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se “mbi 16,000 luftëtarë” nga Lindja e Mesme kishin dalë vullnetarë për të luftuar me ushtrinë ruse, por nuk është e qartë nëse kjo përfshin ndonjë nga Afrika e Veriut.

Princi Nkem Nduche, i cili donte të luftonte në Ukrainë

Zhgënjimi

Për disa, si David Osagie Adeleke nga shteti Oyo jugperëndimor i Nigerisë, kjo ishte një goditje shkatërruese.

21-vjeçari, i cili ka punuar në Kryqin e Kuq, po përgatitej të regjistrohej si luftëtar, pasi kishte mbledhur dokumentacionin e nevojshëm, përfshirë një letër rekomandimi.

“Shkova direkt në komisariat për të marrë dokumentet e mia”,  tha ai.

“Jam i zhgënjyer kur dëgjoj se ambasada tani po thotë se nuk do të na marrë ne afrikanët.  Kam një intervistë me ambasadën polake në Nigeri”,  tha ai.

Princi Nkem Nduche, i cili ishte në mesin e personave në ambasadën e Ukrainës në Abuja, ka më shumë njohuri se shumica për situatën në Ukrainë.

Ai në fakt kaloi disa kohë në Rusi si i ri, ka nënshtetësi të dyfishtë dhe madje u regjistrua në akademinë ushtarake të Rusisë, por u burgos për një kohë të shkurtër, i akuzuar si spiun pasi u pa në ambasadën amerikane.

Princi tha se u largua nga vendi shtatë vjet më parë, përmes Ukrainës  dhe me kënaqësi do të luftonte kundër Rusisë.

“Doja të shkoja vetë, por siç tha qeveria nigeriane, ne nuk mund të shkojmë… Unë do t’i bindem atyre“,  tha ai për BBC.

Top Channel