Presidenti i SHBA Joe Biden ka thënë se do të ketë më shumë sanksione ndaj Rusisë, ndërsa pushtimi në Ukrainë vazhdon.

Teksa ka folur nga Shtëpia e Bardhë, Biden tha se G7 po shton sanksione ndaj më shumë oligarkëve rusë dhe familjeve të tyre.

“G7 gjithashtu rrit presionin ndaj miliarderëve të korruptuar rusë. Ne po shtojmë emra të rinj në listën e oligarkëve dhe familjeve të tyre që po synojmë dhe po rrisim koordinimin midis vendeve të G7 për të synuar dhe kapur të lindurit e tyre keq. fiton”, tha Biden.

Biden tha se importet ruse të ushqimeve të detit, vodkës dhe diamanteve do të ndalohen.

“Ndërsa ne do të ndjekim super-jahtet e tyre dhe shtëpitë e tyre të pushimit, dhe me vlerë qindra miliona dollarë, ne gjithashtu do t’ua bëjmë më të vështirë blerjen e produkteve të nivelit të lartë të prodhuara në vendin tonë, duke ndaluar eksportin e mallra luksoze për Rusinë. Ato janë gjithashtu hapat e fundit që ne po ndërmarrim, por nuk janë hapat e fundit që do të bëjmë,” vazhdoi ai.

Shtetet e Bashkuara do të ndalojnë importet e alkoolit dhe ushqimeve të detit, si vodka dhe havjar, nga Rusia, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë për CNN.

Ndalimi i Shteteve të Bashkuara për eksportin e mallrave luksoze në Rusi, të cilit Biden iu referua në fjalimin e tij, do të përfshijë gjithashtu artikuj si duhan, veshje, bizhuteri, makina dhe antike, thotë një zyrtar i administratës për CNN.

Sipas tij, kjo mwnyrw synon qw tw të vazhdojë të dëmtojë oligarkët rusë dhe më të pasurit e vendit duke i privuar ata nga komoditeti e tyre, ndërsa SHBA vazhdon të përpiqet të ushtrojë presion rreth atyre që janë afër Vladimir Putinit.

Top Channel