Putin dhe Lukashenko do të takohen nesër në Moskë, çfarë do të diskutojnë

10/03/2022 16:18

Presidenti rus Vladimir Putin do të takohet të premten në Moskë me liderin bjellorus, Alexander Lukashenko.

Sipas agjencisë shtetërore bjelloruse “Belta”, Lukashenko dhe Putin do të diskutojnë çështje aktuale të marrëdhënieve dypalëshe, zhvillimin e bashkëpunimit të Shtetit Union të Rusisë dhe Bjellorusisë, bashkëpunimin ekonomik nën presionin e sanksioneve, si dhe situatën në rajon dhe Ukrainë.

Bjellorusia është një aleat i Rusisë dhe ka qëndruar krah Putinit në luftën mbi Ukrainën, duke mos vendosur sanksione si shtet e tjera.

Top Channel