Një maternitet dhe spital për fëmijë në qytetin e Mariupolit është goditur nga një sulm ajror rus.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha se njerëzit ishin të bllokuar nën rrënojat dhe e quajti sulmin një krim lufte.

Të mërkurën forcat ruse bombardojnë një maternitet në Mariupol, duke luftuar në rrugët e Voznesensk, ndërsa njerëzit u përpoqën të largoheshin nga zonat afër kryeqytetit të Ukrainës, Kiev.

Sipas autoriteteve të qytetit, forcat ruse bombarduan një maternitet dhe spital për fëmijë në Mariupol duke plagosur të paktën 17 persona.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha  se bombardimi  është “provë e një gjenocidi” dhe rinovoi thirrjet për një zonë të ndaluar fluturimi mbi vend nga NATO.

Ndërsa pushtimi rus i Ukrainës hyn në javën e tretë, Rusia ka përshkallëzuar sulmet e saj ndaj civilëve ndërsa ukrainasit nxitojnë të arratisen përmes korridoreve të evakuimit.

Top Channel