Ministria e Mbrojtjes ukrainase: Forcat ruse kanë rrethuar Kievin, por s’kanë më rezerva

04/03/2022 11:24

Ministria e Mbrojtjes në Ukrainë ka deklaruar se forcat ruse janë përqendruar në rrethimin e Kievit.

Në një deklaratë për media, ministria bën me dije se trupat ruse janë bllokuar dhe ndaluar në zonën e Makarov, e cila është rreth 60 km (37 milje) larg kryeqytetit ukrainas.

Ministria tha se forcat e armatosura të Rusisë kanë shteruar shumicën e rezervave të tyre operacionale dhe kanë filluar përgatitjet për transferimin e forcave dhe burimeve shtesë nga rrethet ushtarake jugore dhe lindore.

Presidenti rus Vladimir Putin tha të enjten se lufta në Ukrainë po shkonte sipas planit, pavarësisht vlerësimeve nga vendet e tjera se pushtimi i Kremlinit nuk ka shkuar sipas planit.

Top Channel