Gjak fëmijësh në duart e Putinit! Babai qan mbi trupin e djalit të vrarë

03/03/2022 17:09

Bombardimet e Rusisë vijojnë të shkaktojnë humbje jetësh në Ukrainë.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy thotë se do të ndalojë rënien e Kievit dhe akuzon presidentin rus Vladimir Putin për krime lufte.

Imazhet tragjike kanë nxjerrë në pah koston e përgjakshme të luftës së Putinit në Ukrainë.

Në një prej tyre duket një baba që qan mbi trupin e djalit të tij të vrarë nga bombardimet ruse.

Serhii, babai i adoleshentit Iliya, u fotografua duke përqafuar kokën e djalit të tij ndërsa trupi shtrihej në një çarçaf me gjak në një maternitet të kthyer në një spital në qytetin e Detit të Zi.

Një tjetër imazh zbulon se si Iliya kishte mbërritur disa çaste më parë në pjesën e pasme të një makine me të dyja këmbët e copëtuara nga një predhë ruse”, sipas Daily Mail.

Imazhet u shfaqën ndërsa zëvendësministri i Jashtëm i Ukrainës i tha Këshillit të të Drejtave të Njeriut të OKB-së se Putini po “derdh gjakun e fëmijëve ukrainas” duke bombarduar zonat civile duke shkaktuar krime kundër njerëzimit.

FOTO GALERI
1/10

Top Channel