Pamjet/ Autokolona ruse digjet nga rezistenca ukrainase

02/03/2022 12:55

Teksa autokolona me tanket ruse po përparonte drejt Kievit, u përball me rezistencën ukrainas. Në pamje duket se tanket ruse janë djegur tërësisht në qytetin e Bucha, vetëm 20 km larg Kievit.

Aty kanë mbetur vetëm rrënojat e tankeve dhe pajisjeve ushtarake ruse pas përplasjeve me forcat ukrainase. Të dielën pasdite dolën pamjet e kolonës së tankeve ruse që po i drejtoheshin Kievit por duket se ukrainasit kanë marrë situatën në dorë dhe po vijojnë rezistencën e tyre.

Ekspertët ushtarakë thanë se rusët ka të ngjarë të jenë zhdukur nga sulmet e artilerisë dhe dronëve ukrainas.

Përveç ushtrisë, edhe qytetarët i janë bashkuar forcave për të luftuar për lirinë e Ukrainës. Ata kanë përgatitur kokteje molotov për t’ia hedhur automjeteve të forcave ruse.

FOTO GALERI
1/8

Top Channel