Odesa, qyteti gati për betejë/ Përgatiten thasët me rërë, nënat me fëmijët të strehuar në trena

02/03/2022 09:40

Qendra e qytetit në Odesa është kthyer në një qytet fantazmë, tashmë i kthyer në një qytet betejë.

Bombardimet nuk kanë filluar, por qyteti i tretë më i madh i Ukrainës në bregdetin jugor duket se është tashmë nën shënjestrën e bombardimeve, ndërsa qytetarët kanë bërë gati thasët me rërë.

Prej ditësh, banorët e Odesës janë paralajmëruar për mundësinë e një zbarkimi rus. Banorët  tani e dinë se është radha e tyre për të luftuar, ndërsa disa civilë tashmë kanë marrë armët.

Të plagosur nga një luftë për gjeneratën e fundit, vendasit janë në avantazh ndërsa forcat ruse shkelën bregun e Detit të Zi të Ukrainës.

Ata thonë se ky është tamam si një episod që bën që gjyshërit e tyre të shpërthejnë në lot kur kujtojnë tmerrin e vitit 1941 gjatë sulmit nga Gjermania naziste, sipas CNN.

Një makinë është kthyer tashmë në një depo ushqimesh, ndërsa Teatri i Operas pranë qytetit është i fortifikuar,  ashtu siç ishte më shumë se tetë dekada më parë.

Një nga ukrainasit i quajtur  Nick tha për CNN se nuk qau pasi pa një fotografi të ndërtesës së bllokuar.

“Është e pamundur të imagjinohet se kjo foto është e vërtetë dhe jo në vetëm në kujtesën tonë”, tha ai.

Trenat po mbushen me njerëz, nëna të reja dhe fëmijët e tyre  të dëshpëruar për të shpëtuar.

Top Channel