Gjeorgjia do të aplikojë menjëherë për anëtarësim në BE, ja përse

02/03/2022 19:10

Gjeorgjia, një ish-shtet sovjetik në bregun lindor të Detit të Zi, do të aplikojë “menjëherë” për anëtarësim në BE, thotë partia e saj në pushtet ‘Ëndrra Gjeorgjiane’.

Ai vjen një ditë pasi Parlamenti Evropian mbështeti ofertën e Ukrainës për të aplikuar për anëtarësim në BE.

Kryetari i ‘Ëndrrës Gjeorgjiane’, Irakli Kobakhidze u tha gazetarëve se po i bënte thirrje BE-së “të shqyrtojë kërkesën tonë në mënyrë urgjente dhe të marrë vendimin për t’i dhënë Gjeorgjisë statusin e një kandidati për anëtarësim në BE”.

Gjeorgjia ka parë demonstrata të mëdha kundër pushtimit rus të Ukrainës. Rusia ka kontrolluar dy rajone gjeorgjiane – Osetinë e Jugut dhe Abkhazinë – që nga viti 2008, kur forcat ruse dëbuan trupat gjeorgjiane prej tyre.

Top Channel