Zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian për CNN: Kërkesa e Ukrainës për t’u anëtarësuar zyrtarisht në BE është legjitime

01/03/2022 18:52
Zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian Margaritis Schinas

Ekziston një mbështetje e gjerë që Ukraina të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian, kështu i tha zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian Margaritis Schinas CNN të martën.

Deklarata vjen pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u bëri thirrje liderëve evropianë që të “dëshmojnë” solidaritetin e tyre me Ukrainën një ditë pas nënshkrimit të një kërkese zyrtare për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian.

“Askush nuk harron se demokracia lindi në Ukrainë pasi u qëlluan ndaj të rinjve ukrainas për valëvitjen e flamujve të BE-së në Maidan. Ne nuk kemi kujtime të shkurtra në Evropë. Ne e dimë se Ukraina është pjesë e familjes dhe ata kanë absolutisht të drejtë legjitime në kërkesën e tyre për t’u anëtarësuar zyrtarisht në Bashkimin Evropian”, tha Schinas.

Ai tha gjithashtu se BE-ja do të shpallë statusin e përgjithshëm të mbrojtjes për të gjithë ata që ikin nga lufta në Ukrainë që do t’u jepte atyre akses automatik në objektet shëndetësore, arsimore dhe strehimore të BE-së. Ky vendim, tha Schinas, së bashku me përdorimin e fondeve të BE-së për të blerë armë për Ukrainën janë “hapa të paprecedentë”.

Ai i tha CNN se ka besim se kur liderët evropianë të takohen herën tjetër, ata do të vendosin të ngrenë procesin me një ritëm që do t’i lejojë Ukrainës të anëtarësohet në Bashkimin Evropian “së shpejti”.

Top Channel