Zelensky ka një telefon të sigurt, SHBA: Ia dhamë para pushtimit

01/03/2022 21:08

SHBA mbetet në kontakt të rregullt me ​​presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky përmes një telefoni satelitor të sigurt që SHBA-ja i dha qeverisë ukrainase muajin e kaluar përpara se të ndodhte pushtimi, sipas një zyrtari amerikan të njohur me këtë çështje.

Komunikimet më të sigurta më parë midis ukrainasve dhe zyrtarëve amerikanë kalonin përmes ambasadës në Kiev, thanë dy zyrtarë amerikanë. Kur SHBA po përgatitej për të evakuuar ambasadën, dhe me rritjen e frikës për pushtimin rus që po ndodh tani, SHBA-të ua dërguan telefonin që tani po përdoret tek homologët e tyre ukrainas.

Telefoni i sigurt i lejon Zelenskyt të qëndrojë në kontakt me SHBA-në ndërsa ai është në lëvizje, shtoi zyrtari. Zelensky e ka bërë të qartë se synon të qëndrojë në vend dhe aktualisht po lëviz në shumë vende në Kiev që mbrohen me një prani të konsiderueshme sigurie, ka raportuar CNN.

Më parë, Zelensky kishte filmuar video mesazhe të tij duke folur përpara monumenteve ose ndërtesave të tjera të njohura, por fjalimi i tij në Parlamentin Evropian të martën u dha përmes videove nga një dhomë e dekoruar vetëm me një flamur ukrainas.

Shtetet e Bashkuara i dhanë një telefon të ngjashëm satelitor Ministrit të Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba, tha zyrtari. Telefonat kërkojnë energji elektrike, por mund të funksionojnë nga një gjenerator ose energji nga një makinë nëse është e nevojshme.

Fillimisht u deshën disa ditë që ukrainasit t’i ngrinin dhe të punonin telefonat satelitorë, sepse udhëzimet për përdorimin e tyre ishin në anglisht, jo në ukrainisht.

 

Top Channel