Ministri i Jashtëm rus anulon vizitën në Gjenevë, shkak bllokimi i hapësirës ajrore në BE

28/02/2022 15:24
Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka anuluar vizitën e tij në Kombet e Bashkuara në Gjenevë për shkak të sanksioneve anti-ruse të vendosura nga vendet e BE-së.

Lavrov ishte planifikuar t’i drejtohej personalisht të martën këshillit të OKB-së për të drejtat e njeriut dhe konferencës për çarmatimin.

Udhëtimi anulohet për shkak të një ndalimi të paprecedentë të fluturimit të tij në hapësirën ajrore të një numri vendesh të BE-së që kanë vendosur sanksione anti-ruse”, shkroi misioni rus në Twitter.

Sipas agjensisë së lajmeve “RIA” vendimi erdhi për shkak se avioni i Lavrov nuk do të mund të kalonte nëpër hapësirën ajrore që BE-ja e ka mbyllur për linjat ajrore ruse si pjesë e sanksioneve kundër Moskës.

Top Channel