“Është një ferr i vërtetë këtu”/ Kharkiv goditet brutalisht nga rusët me raketa

28/02/2022 17:23

Një lagje rezidenciale në Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, është goditur nga një sulm me raketë të hënën, sipas zyrtarëve ukrainas dhe videove të shumta të mediave sociale të verifikuara nga CNN.

Videot tregojnë raketa të shumta që shpërthejnë së bashku në një pjesë rezidenciale të lagjes Saltivka në veri-lindje të Kharkiv, afër një supermarketi.

Sipas Këshillit Bashkiak të Kharkiv, bombardimet e fundit të qytetit kanë lënë të vdekur një grua dhe 31 të plagosur. Të plagosurit janë 15 ushtarakë dhe 16 civilë, sipas këshillit të qytetit në një deklaratë për shtyp.

Dan Kaszeta, një specialist i mbrojtjes me bazë në Londër dhe një bashkëpunëtor në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara, tha se imazhet janë në përputhje me sulmet e shumta të sistemit të lëshimit të raketave.

Anton Gerashchenko, një këshilltar i kreut të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Ukrainës, tha se “Kharkovi sapo i është nënshtruar bombardimeve masive të Grad! Dhjetra viktima.”

Ai e përshkroi situatën si “një makth”.

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës Iryna Venediktova gjithashtu shkroi në Facebook për të përshkruar situatën në qytet. “Është më ferr në Kharkiv sot se sa ishte dje.”

Venediktova postoi një video që tregonte një raketë që goditi një dritare kuzhine dhe i grisi këmbën një gruaje që vdiq më vonë në spital, tha ajo.

FOTO GALERI
1/14

Top Channel